Výroční zpráva za rok 2023
Děkuji všem za čtení mého blogu. Zde je poslední článek za tento rok.
Micro-Cap akcie a proč zde máte výhodu. Čemu se vyvarovat?
Okruh kompetencí a nutnost jej expandovat
Checklist je skvělá pomůcka, investice nemusí splňovat všechny body
Prodeje ve ztrátě jsou těžké
A-Z listy a proč je (ne)dělat
Mé investiční myšlenky
Hledání změn a asymetrické situace
Vyplatí se strávit čas předvídáním ekonomiky?
Rok 2023 a jak si ho budu pamatovat
Zdravím svých aktuálně 1721 odběratelů tohoto blogu. 1721 je neuvěřitelné číslo a jsem velmi šťastný, že s vámi mohu sdílet svoji investiční cestu. Vybral jsem důležitá témata, které bych s vámi rád sdílel a které se mnou trávily tento rok, tudíž se pro mě a můj investiční styl staly velmi důležité. Věřím, že pokud něco naučily mě, mohou něco naučit i vás. I kdyby to byla maličkost, budu rád, že předávám něco dál a že společně tvoříme novou komunitu, které jde opravdu o to být lepšími investory a budovat dále naši vášeň. Přejděme rovnou k nim.
Micro-Cap akcie a proč zde máte výhodu. Čemu se vyvarovat?
Nerozlišuji jaký jsem investor. Mým cílem je vždy nakoupit byznys za cenu výrazně nižší než je jeho hodnota, nicméně se soustředím výhradně na nano a micro akcie. 87% všech akcií, které se za posledních 10 let zdesetinásobily, byly micro-cap akcie, respektive nano-cap (s tržní kapitalizací pod $50m). To je něco, o co se my všichni společně na tomto blogu snažíme. 99% fondů zde nemůže investovat do doby než se zvýší cena akcie a s ní i likvidita. Dále mnoho investorů nemá ani přístup k OTC akciím, nebo akciím zalistovaných na Expert Marketu. Jednoduše se jedná o jediné místo na trhu, kde mají investoři udržitelnou konkurenční výhodu. Já osobně nad tím přemýšlím jak nad hrou. Chci hrát proti hráčům, které mohu jednoduše porazit a tam, kde jich je nejméně. I když neefektivita trhu vzniká všude, v nejmenších společnostech bude pravděpodobně častější a možná i větší. Jedná se o tzv. “Discovery process”, kdy můžete naleznout jako první něco, co ještě nikdo nenašel. Postupně se začnou přidávat další investoři a až úplně naposled fondy a instituce. Dokonce micro-cap je jediné místo, kde můžete být jediný, kdo si všimne zprávy. Více o tom ví CEO jedné z mých největší pozic v portfoliu Tim Eriksen, kterému se opravdu povedl master piece. Tim viděl Google Alert, že společnost Propel Media měla být nakoupena za $3 na akcii a FTC se snaží zablokovat obchod. Tim byl schopný nakoupit akcie v hodnotě $1m za cenu $0.25 na akcii! Jelikož v novinovém článku nebyly žádné linky směřující na finanční stránky nebo ticker, nikde se daná zpráva neobjevila. Tim se ujistil, že počet akcií je stále stejný jako v roce 2020, kdy akcii vlastnil a měsíce akumuloval pozici, která se nakonec stala jeho 6. největší ve fondu. Pokud FTC povolí akvizici, bude to znamenat 50% zhodnocení pro celý fond a dvanáctinásobek na této akcii. Tohle je jeden z mála případů, proč je micro-cap prostředí skvělé pro investory s malým obnosem kapitálu.
Čemu se ale vyvarovat? Nejhorší chybu, kterou může investor udělat je nakoupit rok co rok neprofitabilní micro-cap společnost, která přežívá na promočních slovech managementu a z příběhu se nikdy pravděpodobně nestane rozumnou investicí. Schopnost generovat Volné cash flow je extrémně důležitá, hlavně u těchto malých společností. Prakticky rozhoduje nad životem a smrtí vaší investice. Micro-Cap společnosti, které za posledních 5 let poklesly o 50-99% průměrně rozředily akcionáře o 61%. Cost of capital a Cost of Equity jsou u menších společností velmi vysoké. Společnost často musí upsat akcie a různé deriváty pod jejich tržní cenou, což výrazně akceleruje destrukci ceny akcie a pokud společnost nezačne generovat v nejbližší době volné cash flow, tak je pravděpodobná úplná ztráta i pokud je potenciál sebevětší, protože v tu chvíli začne investory zajímat jediná věc, která je dosud nezajímala - Rozvaha. Za posledních dvacet let bylo CAGR ziskových micro-capů 16%, zatímco neziskových 0%. Stačí se podívat na index TSX Venture a hned budete vědět jak extrémní riziko je nakoupit silně neziskovou micro-cap společnost. Jen zmíním, že tento index je tvořen hlavně junior těžaři, což je kapitola sama o sobě. Další věc je, že malé společnosti, které jsou malé po desítky let, jsou malé z nějakého důvodu. Jednoduše to může být malý trh, špatná exekuce, nebo pomalá adopce, či vysoká konkurence, která zničila návratnost na kapitál v sektoru. Je důležité vyhnout se společnostem, které na první pohled můžou být levné Price/Earnings 7-8x, ale generují ROIC 5%. V takovém případě se jedná o hodnotovou past, která bez správné alokace kapitálu nepřinese dobré výsledky, jelikož mnoho malých společností se snaží růst, i když to je až poslední a nejhorší možnost alokace kapitálu. Alokace kapitálu je u menších společností extrémně kritická a možná jednou z nejdůležitějších úkolů, jelikož malé společnosti pracují s omezeným kapitálem, tudíž jejich proces musí být vysoce selektivní. Alokace kapitálu je obor, ve kterém mnoho malých společností selhává. Já se tomuto riziku snažím předejít a zaměřuji se hlavně na “Betting on the jockey” styl. Mé micro-cap společnosti vedou aktivističtí investoři, zakladatelé, kteří mají vysoký podíl ve společnosti, či fond manažeři. Nicméně vše záleží na ceně, kterou platím.
Okruh kompetencí a nutnost jej expandovat
Pochopit byznys z každého aspektu je téměř nemožné. Za byznys v okruhu mých kompetencí považuji společnost, kde chápu ekonomiku produktu a chování zákazníků. Warren Buffett nejspíše také nerozumí, co přesně jaká součástka Applu dělá, ale rozumí ekonomice jejich produktu a chování zákazníků, což stačí, aby byl Apple v jeho okruhu kompetencí. Svět kolem nás se neustále mění a vznikají byznysy jejichž ekonomika je daleko lepší, než ekonomika starých byznysů, to je nepopíratelný fakt. Já jsem zastáncem investováním do něčeho, čemu dokážu porozumět, což jsou většinou jednoduché společnosti, které vyrábí hmotný produkt. Nicméně v tomto roce jsem začal expandovat svůj okruh do softwarových společností a 2 jsem nakoupil. Jedná se o velmi malinké společnosti s tržní kapitalizací $13m a $24m, které operují v “niche” segmentu na ne příliš velkém trhu, aby to zajímalo velké hráče. Proti ním nechcete soupeřit, jelikož mají mnohokrát větší prostředky a většinou malá technologická společnost není dobrá investice. V těchto dvou byznysech to není ten případ. Obě společnosti se obchodují pod <5x zisků a obě společnosti rostou velmi rychle. Obě mají v sobě nescreenovatelnou situaci. Proč jsem tedy investoval, když nemám IT vzdělání a nerozumím softwaru? Podle mě dost dobré chápu ekonomiku těchto společností, která typicky pro software je vynikající. Také jsem si dal práci s porozuměním chování zákazníků, tudíž přibližně vím, proč produkt používají, jaké další mají na výběr, jaká výrazná rizika nesou, pokud přestoupí zákazník ke konkurenci. Je obrovské množství otázek a jen s časem a praxí na ně najdete odpovědi. Chci jen říct, že pokud bych neinvestoval do těchto společností, mohl bych se připravit o příležitost, kterou software přináší - mohl bych se připravit o příležitost investovat do nejlepších byznysů jen z důvodu, že software není můj obor. Já chci být chytřejší a chci rozšiřovat svůj obzor. To prakticky dělá každý úspěšný investor. Expanze mého okruhu kompetencí ale neznamená, že jsem ochoten zahodit moje požadavky, co od investice chci a že budu podstupovat větší riziko, než je nutné. To není pravda.
Checklist je skvělá pomůcka, investice nemusí splňovat všechny body
Pokud některá vaše akcie bude mít velký úspěch patrně budete příště hledat akcii s podobnými parametry, bohužel málo kdy je úspěch dvou společností stejný. Můj check-list je spíše pomůcka, abych nezapomněl na určité byznysové otázky, nicméně investice jen málo kdy splňuje všechny mé požadavky na 100%, a to je úplně v pořádku do té doby, dokud v nějakém bodu úplně neselhává. Prakticky vždy najdete na společnosti něco, co se vám nelíbí, nebo nebudete mít úplné informace - pokud je mít budete, pravděpodobně akcie už nebude více levná. Na konci dne mě zajímá pouze několik otázek. 1) Je akcie levná? 2) Je akcie bezpečná? 3) Je to kvalitní společnost? 4) Je to lepší příležitost než to, co již vlastním? Pokud společnost splňuje tyto 4 body, mohu se podívat na mé další pod body, mezi které patří Růst, kvalita, konkurenční výhoda, valuace, exekuce, management, investiční rozhodnutí. O tomto plánuji brzy udělat tweet na twitteru. Vídám lidi, kteří se snaží ohodnotit vše na bázi jednoho měřítka. Normální společnosti pomocí P/E nebo FCF a finanční podniky P/B. Ačkoli to může být dobrý začátek, nelze ohodnocovat všechny společnosti stejným způsobem, protože v takovém případě by byl trh nejspíše velmi efektivní a pouze “slepí” investoři používají jedno měřítko v izolaci. Většina společností, které rostou, budou mít velmi nízké Free cash flow oproti P/E, protože jejich investice probíhají skrz pracovní kapitál, tudíž nevyhazují hotovost při svém růstu. Stejně tak upadající společnosti budou mít vyšší Free Cash flow, protože posbírají každý rok více pohledávek. Některé společnosti kapitalizují výdaje, tudíž Free Cash flow se zdá být vyšší než doopravdy je, naopak některé společnosti si vybírají přímé účtování výdajů v daném období, tudíž zisk je nižší, než by reálně byl. Finanční výkazy by měly být brány jako celek, nikoli izolovaně. Nízké P/B pro banky také nemusí být ideální, pokud mají ROE <10%. K tomu většina bank má velmi hodnotné Wealth Management divize, tudíž P/B je dobrý výchozí bod, ale nikoli dobrá valuační práce.
Kdybych měl ale přiblížit, jak by vypadala ideální investice podle check-listu, vypadala by asi takhle:
Malá asset-light společnost v niche segmentu, vedena zakladatelem s vysokým % podílem (nízké Float a nízký počet akcií) s limitovanou konkurencí a omezenou nabídkou, která má příjem $2m ročně s hrubou marží 90% a čistou marži 5%. Unitární ekonomika ukazuje, že čistá marže produktu je zhruba 55%, nicméně společnost reportuje pouze 5% marži kvůli nedostatku scale, kvůli operační páce a nákladům, které u takto malé společnosti nerostou s velikostí (Listing, management, audit, .) se při růstu příjmů na $10m dostane čistá marže na 50%. V tu chvíli vzrostl příjem o 400% a čistý zisk o 5000%. Tržní kapitalizace by byla při P/E 15x $1.5m v počátku investice. Společnost nyní generuje $5m čistého zisku a díky obrovskému růstu EPS se Price/Earnings zvýšil na 30x (pravděpodobně i více, protože najednou instituce mohou akcie nakupovat, jelikož se stanou více likvidní). Tržní kapitalizace je $150m a akcie 100x při růstu příjmů pouze o 400%. Toto je pouhý příklad, najít něco takového je velmi těžké, ale ne nemožné. Držet takovou akcii po celou dobu je ten úkol nejtěžší.
Hledání změn a asymetrické situace
Podle mě pokud musíte používat DCF model, či upravovat růst o %, není situace dostatečně samozřejmá, abych do ní investoval. Snažím se hledat asymetrické situace, kde i pokud se budu mýlit, neztratím a můj výnos bude velmi uspokojivý, pokud se situace vydaří. Jak víte (opakuji to pořád), nejlepší příležitosti jsou ty, které nejsou vidět v číslech. Co tím myslím, abychom nebloudili teorií? Změny. Nový produkt, dva segmenty z nichž je jeden ztrátový, účtování výdajů skrz P&L namísto kapitalizování, prodání skrytého aktiva, prudké osekání nákladů, odchod agresivního konkurenta ze sektoru, regulace nabídky/kapacity v sektoru, plně odepsaná nemovitost, bankrot a restrukturalizace, rekapitalizace, operační páka ve svých začátcích, apod. Investování není věda, ale umění. Existuje tolik příležitostí, které mohou posloužit jako katalyzátor, kolik jich jen investor může najít. Cílem je hledat situaci s vysokou nejistotou ale nízkým rizikem. Abychom se dostali k příkladu a nezůstali u teorie, sdílím jednu svou myšlenku, kterou jsem našel skrz A-Z, ale bohužel nemám přístup na burzu v Sydney, tudíž jsem ji nikdy nenakoupil. Situace na první pohled vypadá přímočaře, že ji mohu popsat pomocí pár vět.
Jednou z asymetrických situací, kterou jsem našel skrz A-Z je společnost Australian Adventure Tourism Group s tržní kapitalizací $1.8m, která na první pohled odpovídá přesně tomu, co hledám. Společnost generuje silné cash flow, má unikátní aktivum, obchoduje se za Price/Earnings 3x a prodává aktiva za cenu $11m, což lze najít pouze při čtení výroční zprávy. V tu chvíli je můj downside minimální a upside 500% v případě likvidace po prodeji. Aby tento článek nebyl příliš dlouhý, zmíním zde pár společností, které prošly zajímavými změnami a vy je můžete studovat. Některé z nich vlastním.
Azeus Systems - Nový softwarový produkt v roce 2020
Citizens Bancshares - ECIP program
Opera - Zaměření se na vyšší ARPU a nový prohlížeč Opera GX
Epsilon Net - Nový produkt Epsilon Smart v roce 2021
Solitron Devices - Aktivismus/turnaround 2016 + Realokace/nové kontrakty 2022
Crawford United - Změna alokace kapitálu v roce 2017
FitLife Brands - Turnaround, aktivismus, silné osekání nákladů
Netflix - Nový byznys model v roce 2011 a rychlé získání Economies of Scale
Investování neklade meze. Jen velmi zřídka vyděláte na Coca Cole, která prakticky neroste, žádná velká změna nejspíše nehrozí a společnost se obchoduje za Price/Earnings 25x. Hledejte změny, trh zpravidla reaguje pomaleji a bude trvat, než si jich všimne. Investice může fungovat po případně změně, protože trh ji nemusí dokonale docenit, podobně jak nedoceňoval runway růstu + dominanci v různých nových sektorech u “Velké sedmičky” poslední dekádu, což je důvod proč investoři na nich vydělali peníze převyšující návratnost trhu. Celkově bychom měli raději chtít hledat společnosti, které teprve vytvářejí konkurenční výhodu, nebo společnosti, kde je konkurenční výhoda ještě nepochopená trhem, než společnosti, které již mají konkurenční výhodu, protože za ně si budeme muset připlatit a alfa arbitráž se stává v dlouhodobém horizontu minimální, ne-li žádná.
Prodeje ve ztrátě jsou těžké
Přeplatit za byznys je největší tragédie, která se může investorovi stát. Ta druhá největší je nezbavit se myšlenky, která nefunguje. Od začátku mé investiční cesty jsem se setkával s názorem, který vám bude nejspíše hodně povědomý. Je to strategie DCA. Pokaždé když akcie poklesne nebo vzroste si zprůměrujeme cenu a nakonec na akcii vyděláme. Ačkoli věřím, že toto má dobré uplatnění pro pasivní investory, podle mě DCA nemá velký smysl pro aktivní investory. Pokud nakupuji akcii a názorem, že přikoupím akcii, pokud poklesne o 30-50%, tak neberu v potaz několik důležitých věcí. 1) Akcie může poklesnout z důvodu, který ovlivní terminální hodnotu daného byznysu. Podle mě se vždy musíme snažit pochopit z jakého důvodu akcie poklesla a až poté vyhodnotit, jaký dopad to má na naši tezi a investici. A za 2) Pokud přemýšlím o dokupování akcie po propadu 30, 50%, 70%, tak není daná investice dnes dostatečně levná, abych do ní mohl investovat, pokud chci maximalizovat své výsledky a minimalizovat situace, kdy nebudou okolnosti výrazně v můj prospěch. Mým cílem je vybírat si jednoduché byznysy a jednoduché situace (tzv. One-foot hurdles), abych byl vždy schopen pochopit příčinu poklesu akcie a zjistit, zda je trh iracionální, či má pravdu. Trh zpravidla bývá iracionální a jeden špatný kvartál, hlavně u menších akcií, je vždy tvrdě trestán. Nicméně za špatným kvartálem, pokud jde o byznysovou příčinu, bývá zpravidla další špatný kvartál a změny trvají déle, než by se jeden domníval, nakonec celý byznys underperformuje a my neustále dokupujeme akcii, jejíž hodnota neustále klesá. Já osobně jsem velmi obezřetný, když mám nakupovat poté, co má akcie poklesne, protože mé akcie bývají z pravidla velmi levné, když už je nakupuji. To, že něco přehlídnu, je vysoko pravděpodobné i se zaměřením na jednoduché společnosti. Má největší ztráta byla v roce 2023 zhruba 20% na velmi malé pozici, což beru jako úspěch, protože jsem byl schopný prodat poté, co jsem vyhodnotil selhání mé teze. Čím více se dokážu vyvarovat velkým ztrátám a učit se z mých chyb zároveň, tím lepší mé výsledky v budoucnu snad budou. Vůbec nezmiňuji stop-loss, který je podle mě pro investora hloupá, ale i užitečná pomůcka. Pokud bych chtěl používat stop-loss, tak zřejmě nevěřím své práci a valuaci a tím pádem bych neměl v první řadě do společnosti vůbec investovat. Prodám tedy všechny společnosti ve ztrátě? Ne. Podle mě vždy investor musí vyhodnotit po propadu akcie, jaký bull-case a upside mu stále zbývá. To hodně investorů zapomíná. Mým cílem ale je v první řadě nakoupit tak levně, že se nemusím starat o strategii během propadu ceny akcie. Nevyhnutelně budu v budoucnosti -50% i -80% na svých pozicích. Jelikož dopředu nelze určit o jaký problém se bude jednat, vlastnost rozeznávat problémy se budu muset učit až v té chvíli, kdy bude nanejvýš důležité rozhodnutí složit karty, nebo pokračovat ve hře. Jsem ochoten zničit i moji nejoblíbenější myšlenku ve ztrátě i v zisku, pokud nebudou okolnosti dále v můj prospěch. To, že prodám akcie brzy po mém nákupu neznamená, že nejsem dlouhodobý investor. Vždy nakupuji s tím, že chci alespoň 3-5 let akcie držet, ale ne vždy si akcie udrží tuto šanci a jelikož chci, aby mi zbyly v portfoliu vítězové, musím prodat losery. Není to něco, co se dělá v indexu S&P 500? To je jeden z důvodů, proč je S&P 500 jedno z nejsilnějších aktiv pro vytvoření bohatství. Naopak v průběhu roku jsem přikupoval mé akcie, které vzrostly na ceně, protože jednoduše fundamenty následovaly a hodnota akcie vůči hodnotě fundamentů se nezměnila. Přikupovat akcie za vyšší cenu je skvělé, ale byznys si to musí zasloužit. Pokud bych ale přeci jen vypíchl situace ve kterých pravděpodobně nebudu přikupovat při poklesu jsou 1) Vysoce zadlužené společnosti, kde malý pohyb v Enterprise Value může vymazat akcionáře. 2) Byznys, který je v odvětví mravenec, respektive má konkurenta, který je několikanásobně větší, 3) Upadající byznys, kterému klesají příjmy, takový byznys musí velmi rychle něco udělat. 4) Neprofitabilní společnosti, které budou potřebovat externí kapitál.
Povím ještě jeden příběh. Mé akcie, které vlastním jsou silně ilikvidní. Z ničeho nic jsem byl -20% na mé největší pozici během jedné noci, a to bez jediné dobré či špatné zprávy. Často se stává, že velký investor chce z mnohých důvodů, i třeba z nudy, prodat své akcie. Pokud chce prodat velké množství najednou, bude muset najít kupujícího, a jelikož se akcie neobchodují několik dní, je to velmi složité. Mé příkazy po vyhodnocení situace, že se nejedná o žádný problém s byznysem, se vyplnili pouze na -10%.
A-Z listy a proč je (ne)dělat
Procházení trhů A-Z, takhle jsem strávil velké množství času v roce 2023. Celkově jsem mohl projít 3000-4000 micro-cap společností. 90% z nich nestojí ani za 3 minuty mého času. A-Z je hlavně o hledání kvalitativních prvků, které povedou v budoucnosti ke kvantitativním, protože naše diskutované změny najdeme spíše ve sledování kvartálních výkazů každý den. A-Z je náročná a vyčerpávající disciplína, ale díky ní si uděláte watchlist společností, které chcete sledovat dlouhodobě kvůli nějaké potenciální změně. Jelikož v rozvinutých trzích není velké množství kvalitních IPO, tento watchlist můžete používat 5, 10 ale i 15 let a znát podniky lépe než většina ostatních. Také podle mě se naučíte nejvíce o byznysu, který sledujete dlouho. Jsem velmi obezřetný, když nakupuji úplně novou společnost, nicméně ve svých 20 letech jich pravděpodobně ještě stejně moc neznám. Investování a podnikání je velmi podobná věc a investor musí znát a zlepšovat se v tzv. business drivers. Opět zmíním příklad: Letos jsem studoval podnik, který vlastní a spravuje zábavné parky. Řekli byste, že nejdůležitější je dostat do parku co nejvíce lidí, nicméně od určitého počtu lidí, klesá hodnota pro koncového zákazníka, který musí všude čekat kvůli frontám. Zákazník si odnese špatnou zkušenost a je šance, že se již nevrátí. Od té doby vím, že maximalizace účastníků je krátkodobé řešení, které může vyústit v pokles poptávky. Nyní budou společnost sledovat, jak se s tímto problémem vypořádá. Výsledkem tohoto monologu je předání, že A-Z vám pomůže vyfiltrovat zajímavé společnosti od nezajímavých, vytvoří vám watchlist na roky dopředu a budete znát společnosti lépe, než investoři, kteří je objeví za několik let. Na druhou stranu to zabere týdny a měsíce, které mohou být jednoduše využity jinak a v určité chvíli budete muset přestat a začít analyzovat jeden podnik po jednom a do dané společnosti nebudete třeba nikdy investovat. Nicméně, pokud v tomhle budu pokračovat, v roce 2030 bych měl znát přes 500 byznysů a být schopen reagovat na jakékoli změny a zkušenosti přelévat do nových byznys modelů a investičních myšlenek. Dnes pokračuji hlavně v mé A-Z kampani v Austrálii a už jsem udělal první investici. Z 650 společností mi na listu zůstalo 74, které postupně procházím. A co dále? Dále projdu A-Z všechny micro-capy v Singapuru, Malajsii, a OTC. To by mi mělo trvat více než rok a za rok si o tom opět povíme.
Mé investiční myšlenky
V roce 2023 jsem investoval významně do studia nových společností a investoval do několika z nich. Prošel jsem více jak 4000 společností, nebo jsem dostal zajímavou investiční myšlenku od mých přátel z micro-cap prostředí. Nejvýrazněji jsem investoval v jihovýchodní Asii, v Singapuru, který má velmi dobrou corporate-governance a je kvalitně regulován. Cílem jak již víté, je hledat rostoucí společnosti ve fázi tzv. Inflexního bodu, kdy mám jako jeden z prvních možnost rozeznat změnu a nakoupit dobrý byznys za jednociferný Price/Earnings. Přijde mi, že mnoho lidí si myslí, že Buffett, který zmiňoval, že s malým obnosem peněz by byl schopen akumulovat kapitál 50% ročně skrz malé a ilikvidní společnosti, by dnes již nebyl schopen dosáhnout stejných výsledků kvůli vymizení příležitostí. To je bohužel omyl, protože trh a konkrétně lidé se budou vždy chovat iracionálně bez ohledu na technologie. Investor se totiž musí dívat dál než jen na čísla a graf, aby našel opravdové nescreenovatelné situace, respektive skvělé investice. Pro nové odběratele pouze rychle definuju můj investiční přístup. Nerad predikuji, zaměřuji se na popis a většina mých investic musí být levná už dnes, to znamená, že si nerad připlatím za růst a kvalitu. Čím méně likvidní akcie, tím lépe a čím větší sleva z důvodu krátkodobých problémů tím ještě lepší.
Jednou z mých investic byla společnost Shelly Group, která neodpovídá typické investici, které hledám, jelikož na první pohled nevypadá příliš levně. Tuto společnost jsem nakoupil za 16.6€. Jako investor chcete hledat konkurenční výhodu, které trh nerozumí, nebo společnost s teprve začínající konkurenční výhodou, která se významně prohloubí v budoucnosti. Při pohledu na společnosti se investorovi vybaví myšlenka, že se jedná o silně komoditní produkt, který je až příliš jednoduché okopírovat a vyrobit levněji v Číně. I když je toto pravda, podle mě občas je dobré otázky: 1) Proč společnost roste takovým tempem? 2) Pokud jde o komoditní byznys, jak to že generuje tak obrovskou návratnost na kapitál? Tato druhá otázka se pojí s konkurenční výhodou, protože konkurenční výhoda dovoluje skvělým byznysům generovat silnou návratnost na investovaný kapitál - něco, co se nedá říct o komoditních byznysech. Společnost je zaměřená na DIY styl a má největší komunitu/network lidí, kteří si vzájemně pomáhají s instalací, scriptováním, apod. Pokaždé, když si zákazník zakoupí produkt od Shelly, se hodnota pro nové zákazníky zvyšuje. Network může být skvělá konkurenční výhoda, protože lidé si pravděpodobně koupí produkt, který vlastní miliony dalších lidí a veřejně o nich diskutují. Mnoho zákazníků Shelly si kupuje produkt z důvodu právě networku lidí, který fanoušci vytvořili a produkty od Shelly milují. Čím více lidí bude dále do tohoto okruhu přibývat, tím náročnější bude pro konkurenci dohnat Shelly Group a v jistém bodě to bude skoro nemožné. K tomu si Shelly buduje ekosystém pro budoucí monetizaci uživatelů své aplikace. Podle mě se jedná o dobře vedený byznys, který má potenciál se stát plně softwarovou společností s nedostihnutelnou konkurenční výhodou v budoucnosti. Aktuálně je ale ještě dobré a mít se na pozoru, protože zatím jsou tržby pouze v hardwarové podobě. Shelly má ještě jednu vlastnost, kterou mám rád, a tu nazývám “Snowball business model”. V budoucích letech bude Shelly schopna přidávat podobné a nové produkty a tím se stát více produktovou společností. Pokud si udrží vysokou návratnost na kapitál, růst zisku v příštích letech by mohl pokračovat tempem přes 50% ročně s množstvím variabilit. Růst je ale návratnost. Jde aktuálně o nejdražší společnost, kterou vlastním, tudíž se nejedná o největší pozici. I když se zaměřuji na jednociferné P/E, mohu investovat i do společnosti s P/E 100x, pokud ji kupuji pod její hodnotou.
Další mou investicí byl pozemkový pojišťovatel proti hurikánům a jiným katastrofám na Floridě American Coastal za $6.9. Jde o niche pojišťovnu, která má 40% trhu. Šlo o klasický setup dvou společností, jedné špatné a jedné dobré (goodco-badco setup), kdy špatná byla letos odloučená. Vrátil se zakladatel a CEO, který vlastní 41% společnosti. Šlo o společnost mimo můj okruh kompetencí. nicméně na první pohled mi to dává smysl. Více si můžete přečíst u skvělého investora, kterým jsem se inspiroval zde:
Mezi mou další společnost patřila Vornado Realty Trust, což není opět typická investice. Jedná se o Large Cap akcii (Ano, nekoukám pouze na malé společnosti), Office Reit, který vlastní áčkové budovy na Manhattenu a dalších speciálních místech. Hodnota těchto budov se obchodovala pod hodnotou privátních transakcí jiných budov v okolí. Jednoduše tyto budovy v New Yorku mají omezenou nabídku a jsou na unikátním místě, dluh byl secured. Vornado šlo s celým sektorem dolů a já využil příležitosti a nakoupil průměrně za $16.5 za akcii. Akcii jsem prodal po 40% zhodnocení během pár měsíců, což se ukázala jako možná chyba, nicméně jsem našel atraktivnější příležitosti a přesunul kapitál hlavně do společnosti Alarum, což se zatím ukazuje jako dobré rozhodnutí.
O některých dalších mých investicích se brzy dozvíte, nicméně nyní je nebudu sdílet, protože 1) Akumuluji akcie a vědomosti a za 2) Investoři, kteří ji se mnou sdíleli si nepřejí, aby o nich veřejnost nyní věděla. Dnes je mou největší pozicí Singapurská softwarová společnost obchodující se za 10x Free Cash flow, rostoucí 20% ročně se silnou konkurenční výhodou a silným katalyzátorem, což je brzký prodej skryté investiční nemovitosti, jejíž hodnota je výrazně vyšší, než hodnota vedená v rozvaze. Pokud společnost nemovitost za odhadovanou hodnotu prodá, pak se prodává s diskontem oproti své čisté hotovosti zhruba o 20%, zatímco byznys kvete a generuje další cash flow. Management zmínil, že společnost vyplatí zisk z prodeje na dividendách akcionářům. Myslím si, že tohle je typická situace, které hledám. Mohu ztratit velmi málo díky silné hodnotě aktiv a zároveň má návratnost může být 30-40% ročně, pokud prodej nemovitosti a výplata dividendy přijde v příštích 3 letech. Pokud ne, stále vlastním dobrý byznys za levnou cenu, což by mělo přinést i tak nadprůměrnou návratnost. Další společnost prochází významnou změnou a odpojuje neprofitabilní byznysy. Zbylý byznys se obchoduje za P/E 1.5x a další zisková síla brzy vyjde na povrch, protože společnost kapitalizuje leasing, což znamená vysoké Right-of-use-assets amortizace a během dvou let by měly být téměř splaceny. Společnost aktuálně není v hledáčku investorů a nikde není o ní ani zmínka. Podle mých výpočtů je možná návratnost 500% během pár let, nicméně společnost nese vyšší riziko jelikož operuje ve stagnujícím/pomalu umírajícím segmentu.
Vyplatí se strávit čas předvídáním ekonomiky?
Nikdy jsem se nesnažil předvídat ekonomiku a neznám investory, které uznávám a sleduji, že by to také dělali. Měli byste vy? To záleží na každém z vás. Podle mě je důležité pochopit, jak zpomalení ekonomiky ovlivní danou investici a sektor a je důležité pochopit tento dopad na podkladovou investici. Mým cílem je nacházet podhodnocené cenné papíry a nikoli trávit čas předvídáním ekonomiky, což nedokáže téměř žádný ekonom a analytik. Problémem lidské povahy je naše touha kontrolovat a předpovídat nejisté události a zoufale se obracíme na lidi, jejichž nejlepší odhad není o nic lepší. Měli jsme velkou hospodářkou krizi, první světovou válku, druhou světovou válku, studenou válku, nemovitostní krizi,… A ty nejlepší dny jsou stále před námi, i když je vždy důvod, proč se bát. Existuje určitá výhoda, kterou máte oproti analytikům, kteří se soustředí většinou na příští kvartál. Vždy mě zajímá, kde bude byznys za 2-5 let. Chci tím říct, že podle mě investování nemůže být úspěšné, pokud nevěříme v lepší zítřky. Chápu smysl vyhnout se silným propadům, nicméně pokud prodáte nyní, nakoupíte zpátky o dost níže, kdy budou každý den vycházet zprávy, jak jsme na pokraji kolapsu? Toto není moje hra a přeji štěstí všem, kteří investují tímto způsobem. Budu se snažit pochopit ekonomiku v zemích, kde investuji, jak nejlépe dovedu, ale na konci dne se propadu stejně nevyhnu. Exekuce v takových časech bude tvořit dlouhodobé výsledky mého portfolia, protože skvělé byznysy dokážou z recese odejít silnější a je to jejich příležitost získat tržní podíl. Je to cash flow dlouhodobě, které tvoří hodnotu daného aktiva. To je něco, co mohu kontrolovat. Ekonomiku ne. Jedinou věc, které se jako investor obávám je, že přeplatím za akcii. V budoucnosti budou události, které budou neznámé a bude těžké se v nich orientovat. To je jisté. Přijměte to. Mám tři predikce na rok 2024. Trh půjde nahoru, do strany nebo dolů.
“We have two kinds of forecasters, those who don’t know and those who don’t know they don’t know.” - John Kenneth Galbraith
Rok 2023 a jak si ho budu pamatovat
Rok 2023 byl pro mě nejlepším rokem po dobu, co investuji. Jelikož je to zatím krátká doba a mé výsledky jsou irelevantní po jednom roce, budu mluvit o důležitějších věcech, než je návratnost z jednoho roku. Během tohoto roku jsem potkal investory, které nanejvýš obdivuji a měl jsem tu čest se od nich učit. Většina z nich je chytřejší, než jsem já, což znamená, že jsem na správné cestě. Byl jsem vždy uchvácen, jak pokorní tito lidé jsou a vždy byli ochotní se mnou diskutovat různé investiční myšlenky. Lidé jsou vaším nejcennějším aktivem, protože aktuálně mé nejlepší investiční myšlenky právě přišly od nich. Jsem nanejvýš šťastný, že zkušenosti, které pochytím od nich, mohu předat dále čtenářům mého blogu. Pokud se vrátím k investicím, jsem spokojený s mým pokrokem. Před třemi roky jsem nevěděl, co je to akcie a dnes se snažím ohodnocovat společnosti z různých odvětví. Strávil jsem mnoho času konkurenčními výhodami a jejich studiem, což hraje důležitou roli v micro-cap investování. Myslím si, že to je oblast ve které jsem se zlepšil nejvíce. Také jsem pronikl k diskuzím s managementy společností a měl s nimi zhruba 5 konferenčních hovorů. Tyto střetnutí v zásadě by neměly rozhodovat o tom, zda budu investovat do společnosti, protože po hovoru mě mohou ovládnout pozitivní emoce, že vím víc, než si myslím. Nicméně se dostanete blíže k opravdovým pákám, které hýbou byznysem a tyto znalosti budete dlouhodobě akumulovat. Mým cílem pro další roky nejsou nereálné výsledky, nýbrž dlouhodobě a udržitelně být lepší investor, neztrácet peníze a akumulovat kapitál co nejlepším způsobem při adekvátním riziku. Co se týče blogu. Bohužel nemám tolik času, aby se mi ekonomicky vyplatilo psát každý týden. Studuju a do toho pracuju na plný úvazek, tudíž se omlouvám za horší aktivitu z mé strany. Některé analýzy mám připravené, nicméně ještě nebyl čas je přeložit a přepsat. Co nejdůležitějšího jsem se v tomto roce naučil, respektive co formovalo můj myšlenkový posun, abych tuto zprávu uzavřel?
Prodeje ve ztrátě/portfolio management je důležitý
Malé pozice mohou přidat hodně k dobré výkonnosti
Alokace kapitálu je častou příčinou selhání investice u menších společností
10Ks jsou lepší než knihy
Nejchytřejší lidé jsou nejmíň slyšet
Cílem je dobře popisovat, ne predikovat
Network skvělých lidí je vaše nejcennější aktivum
Největší tragédie, které se může investor dopustit, je přeplatit
Nakonec chci říct, že jsem vděčný za to, že jsem několik z vás mohl poznat osobně ať už skrz setkání nebo online konverzaci a také za všechny čtenáře, kteří sledují, komentují a podporují mou práci. Nakonec jsem vděčný i za smysluplnou kritiku a feedback. Doufám, že spolu všichni zažijeme ještě lepší rok než byl rok 2023, protože ty nejlepší dny jsou stále před námi. Přeji všem Veselé Vánoce a hodně štěstí a úspěchu do Nového Roku.
Jakub
Prezentace není investiční doporučení. Slouží pouze k vzdělávacím účelům.
Děkuji za jakoukoli kritiku, zpětnou vazbu či diskuzi,
Kuba
Tento článek je zdarma, ale pokud ti moje práce dává hodnotu, budu vděčný, když mě podpoříš zde:
Zdravím Jakube.Děkuji za výroční zprávu a všechny vaše analýzy ,už teď se těším na další.Přeji hodně štěstí a zdraví do Nového roku a dobrou ruku při výběru společností.Ať se daří.
Dobrý den Jakube,
mohl byste mi prosím napsat svůj e-mail nebo jiný kontakt, kam bych Vám mohl napsat?
Děkuji.